Nowe OC obowiązkowe dla lekarzy i lekarzy dentystów
UWAGA! Od dnia 01 stycznia 2012 obowiązują nowe przepisy prawne w zakresie ubezpieczenia OC lekarzy i lekarzy dentystów. Przepisy mówią, że każdy lekarz prowadzący działalność leczniczą MUSI indywidualnie zawrzeć takie ubezpieczenie. Działalność lecznicza lekarzy może być wykonywana w formie indywidualnej lub grupowej praktyki lekarskiej, specjalistycznej praktyki lekarskiej lub też praktyki lekarskiej w miejscu wezwania.
Jaką ochronę zapewnia, a czego nie oferuje nowe ubezpieczenie?
Odpowiedzialnością Ubezpieczyciela, w ramach nowego ubezpieczenia OC, objęte są szkody wyrządzone w następstwie działania lub zaniechania ubezpieczonego lub osób objętych ubezpieczeniem, w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej, wyrządzone przy wykonywaniu czynności zawodowych. Zatem ubezpieczenie OC nie obejmuje swoim zakresem szkód:
-
wyrządzonych przez ubezpieczonego po pozbawieniu go prawa do wykonywania zawodu, a także w okresie zawieszenia prawa do wykonywania zawodu, chyba że szkoda jest następstwem wykonywania zawodu przed pozbawieniem prawa do wykonywania zawodu lub zawieszenia;
-
polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie rzeczy,
-
polegających na zapłacie kar umownych
-
powstałych wskutek działań wojennych, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru
-
powstałych w czasie wykonywania zawodu lekarza na podstawie umowy o pracę.
Ubezpieczenie dobrowolne zapewnia ochronę, która została wyłączona z systemu ubezpieczeń obowiązkowych, a więc z tytułu szkód:
- w mieniu
- na osobie, wyrządzonych podczas udzielania pierwszej pomocy (również obywatelom RP poza granicami kraju)
- szkód z tytułu posiadania mienia (ważne dla lekarzy prowadzących prywatne praktyki),
- szkód wyrządzonych w związku z zawodowym udzielaniem świadczeń zdrowotnych na podstawie umowy o pracę (ważne dla zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w kontekście ich odpowiedzialności zgodnie z art. 119 i 120 KP).